C  Z   E  C  H  Y

Drugą miejscowością, z którą łączą nas serdeczne kontakty są MOSTY koło Jabłonkowa w Czechach. Nazwa - MOSTY - prawdopodobnie pochodzi od dużej ilości mostów i mostków, które łączą niezliczone ilości rzeczek, potoków przepływających przez tą okolicę. Miejscowość ta liczy około 4000 mieszkańców i leży na Jablunkowskim Przesmyku, niedaleko granicy czesko-słowackiej. W Mostach znajduje się kościół Św. Jadwigi z roku 1768. Mosty dzisiaj to ośrodek kultury - Międzynarodowy Bal Górolski i sportu - trasy narciarskie i rowerowe, basen, dwa boiska do piłki nożnej.
Zaprzyjaźniliśmy się z uczniami i nauczycielami polskiej szkoły mniejszościowej. Wzajemne wizyty, zwiedzanie ciekawych miejsc, poznawanie kultury - tradycji, ale i zwyczajnego życia dostarczają radosnych przeżyć. Zaledwie się żegnamy a już planujemy następne spotkania.

Pobyt w Mostach tak nam się spodobał, że uczestnicy postanowili napisać krótkie wierszyki. A oto jeden z nich:

WSPOMNIENIA Z MOSTÓW

Gdy będziesz w Mostach
to serce swoje tam zostaw.

Czescy górale nam grali
i pięknie śpiewali.