Informacje dotyczące edukacji regionalnej

Mieszkamy na Śląsku i interesuje nas nasza historia i kultura. Zajęcia Koła Miłośników Chorzowa są jak wędrówki w czasie. Płyniemy przez wieki, poznając historię i dzień dzisiejszy naszego miasta. Ciekawi nas wszystko: tło historyczne, zmieniająca się kultura, tradycje i obyczaje. Zbieramy eksponaty do Szkolnej Izby Tradycji, gdzie oprócz starych fotografii możemy zobaczyć jakie było wnętrze ówczesnej izby.

Co to jest byfyj? Czymu chopy kiedyś robili na grubie a baby siedziały w doma?

Na te i na wiele innych pytań, uczniowie naszej szkoły szukają odpowiedzi na zajęciach z edukacji regionalnej. Zajęcia te prowadzone są już od klasy pierwszej. Uczniowie klas starszych mają okazję poznawać kulturę Śląska także na spotkaniach kółka regionalnego. Jego członkowie pod opieką mgr Aleksandry Wróblewskiej oraz mgr Tomasza Zocłońskiego, przygotowują co roku /kwiecień/- w ramach urodzin szkoły imprezę regionalną "TYDZIEŃ ŚLĄSKI". Podczas jej trwania wszyscy uczniowie sprawdzają swoją wiedzę regionalną w Śląskim Przeglądzie Teatrzyków Klasowych. Ponadto, odbywają się konkursy plastyczne i poetyckie podejmując w nich tematykę regionalną. Na ten czas sale lekcyjne zamieniają się w dawne familoki pełne starych fotografii, buncloków, gardin, świętych łobrozków, flaszek i innych rzeczy, które były w posiadaniu naszych starek i starzyków.